1987, Michael Schumacher

1981, Ayrton Senna

No:2 Cemaliye Karalım (KKTC Rok Cup Karting Championship Senior Category Winner, 2008)

+90 (392) 444 80 08

Yakın dogu Bulvarı Dikmen yolu No:5 Lefkosa Kıbrıs

Karting (Go-Karting) Nedir?

           

     Go-Kart yarışları ya da Karting, Go-kart adı verilen bir araçla yapılan, açık tekerlekli motorsporlarının en küçük dalı olmasının yanı sıra hemen hemen bütün motorsporlarının alt yapısı olarak bilinir. Genellikle küçültülmüş pistlerde yarıştırılır. Go-Kart yarışları genellikle motorsporlarının en ekonomik dalı olarak kabul edilir. Hobi olarak, neredeyse herkes tarafından yapılabilen spor, 7 yaşından itibaren FIA kurallarıyla lisanslı olarak yapılabilir. Kart yarışı genellikle düşük fiyatlı ve oranla emniyet yolunu sürücülerle motor yarışı ile tanıştırmaktadır. Birçok insan kartingi gençlerle birleşik görürler fakat yetişkinler kartingde çok aktif olabilirler. Karting dikkate alınan ilk adım ciddi olarak pilotun kariyeridir. Bu pilot için yüksek hız, lastik lastiğe yarış yardım eden çabuk refleksleri geliştirerek, hassas araç kontrolü, ve karar verip-yapma yeteneğidir. Buna ek olarak, bu değişik parametreler konusunda bilinçlilik, bozulmuşluluk olabilmesi, karttaki rekabet yeteneğini geliştirmeği denemeleridir. (örneğin lastik basıncı, dişli takımı, başlangıç pozisyonu, şasi katılığı) Bu ayrıca motor yarışlarının diğer formlarının var olduğunu gösterir. Bütün geçmiş Formula 1 pilotları gibi yarışçıları karting’den Formula 1'e gelmiş, en belirginleri arasında Michael Schumacher, Ayrton Senna, Alain Prost, Fernando Alonso, Lewis Hamilton gibi isimleri yer alır.

        

                Cemsa Karting ve Spor Merkezi

            Tesisimiz, Lefkoşa şehir merkezine 5 km uzaklıkta Dikmen yolu üzerinde kurulmuş, 2004 yılından itibaren hizmet vermektedir. FIA-CIK standartlarında, 1650mt uzunluğundaki pisti karting severlere modern ve güvenli sürüş imkanı sağlamaktadır. Kendi Go-Kart’ı olanlar için tesis içerisinde 25 adet garajımız mevcuttur.  Tesis içerisinde, Restaurant & Cafe,Bar, Market, Rent A Car, Futbol Halı Sahaları, Çocuk Oyun Parkı, Oyun Salonu gibi mekanlar bulunur.

           Tesisimiz, 7-12 yaş çocuklarımıza özel son model go-kart araçlarımız ve 12 yaş ve üzeri araçlarımız ile haftanın her günü yarışabilirsiniz. Ayrıca  şirket ve kurumlara, küçük organizasyonlardan, büyük turnuvalara kadar uzanan geniş bir yelpazede hizmet sunmaktayız. Pistimizde bulunan zamanlama sistemi ile yarış sonunda yapılan derecelerinizi arkadaşlarınızınki ile kıyaslayabilir, kendinizi geliştirebilirsiniz. İsterseniz profesyonel go-kartlarımızla eğitmenlerimiz eşliğinde bu spora devam edip, şampiyonalara katılabilir, kendi kariyerinizi geliştirebilirsiniz. Unutmayınız ki usta formula 1 sürücüleri bile, karting sporundan yetişmiştirler.


Neden Karting? 

-       Dediklerinde öncelikle bilinmesi gereken bu sporun halka açık yollarda değil de güvenli pistlerde yapılabilir olması,

-        Her yaş kesimine hitap edip, hız tutkularını bu pistlerde tatmin edebilmeleri,

-       Motorsporları içerisinde yapılabilecek en düşük maliyetli spor olması,Cemsa Karting ailesi olarak bu sporun çocuklarımıza ve gençlerimize en önemli faydası, refleksleri geliştirmesi, hassas araç kontrolü, ve karar verip-yapma yeteneğini geliştirerek, çocuklarımızın ileride binek araç kullanırken onlara büyük oranda avantaj sağlamasıdır.